Dzienne Archiwa: 23 kwietnia 2021

Od poniedziałku 26 kwietnia uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych przejdą na naukę hybrydową (naprzemiennie będą to zajęcia stacjonarne i zdalne).

Uczniowie klas 4-8 nadal będą uczyć się zdalnie.

23.04.2021r.

TAJEMNICZA PLAMA

Witajcie!

Dzisiaj pobawimy się kleksami, choć pewnie nie bardzo wiecie co to jest kleks? Zanim wymyślono takie sprytne urządzenie jak długopis, dzieci pisały w szkole piórem maczanym w atramencie. Atrament znajdował się w kałamarzu umieszczonym w specjalnym zagłębieniu w ławce. Kiedy dziecko zbyt słabo odsączyło pióro, a właściwie stalówkę, którą było ono zakończone na zeszycie robił się kleks, czyli nieregularna plama z atramentu. Taka plama działała na wyobraźnię, bo swoim wyglądem zawsze coś przypominała.

Ponieważ nie dysponujemy atramentem, proponuję zrobienie kleksa tuszem lub ciemną farbą plakatową. Kartkę A4 zginamy na środku i rozkładamy. Na jednej połowie robimy kleksa (lub kilka kleksów), a następnie zamykamy kartkę i dłońmi ,,wygładzamy” papier, aby identyczny kleks znalazł się na drugiej połowie. Rozkładamy kartkę, a po wyschnięciu tuszu oglądamy plamy i próbujemy utworzyć wokół nich jakiś obraz.

M. Kopaszewska

plama