listopad 2021

Dzienne Archiwa: 8 listopada 2021

W związku z działalnością Szkolnego Klubu Ekologów podjęliśmy wyzwanie i przystąpiliśmy do projektu „ Ekologiczni sąsiedzi – przygoda z Feniksem”, który polega na wykonywaniu przez uczniów klas IV-VII różnych eko-zadań konkursowych w okresie od 01.10.2021 do 15.05.2022r.

Każde zadanie będzie oceniane przez szkolne Jury i punktowane w skali : I miejsce -10 pkt., II miejsce – 5 pkt., III miejsce – 1 pkt. Klasa, która w ciągu roku szkolnego uzbiera najwięcej punktów w nagrodę pojedzie na wycieczkę sponsorowaną przez pomysłodawcę projektu – Firmę Recyklingową Feniks.

Szkolnym koordynatorem projektu jest p. Elżbieta Chaber.

Pierwszym zadaniem było wykonanie gazetki ściennej na temat powstawania smogu oraz zagrożeń związanych z emisją pyłów i szkodliwych gazów dla środowiska.

Szkolne Jury oceniło gazetki i przyznało punkty:

I miejsce kl.VII – 10 pkt.

II miejsce kl.V – 5 pkt.

III miejsce kl. IV – 1 pkt.

Gratulujemy i zapraszamy do wykonywania dalszych zadań – w listopadzie jest to Ekologiczne laboratorium – wykonanie makiety ukazującej wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Koordynator projektu

20 października 2021 roku uczniowie klas IV-VIII wyruszyli na wycieczkę do miasta wielkiego polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika. W programie znalazło się zwiedzanie Starówki, podczas którego dowiedzieliśmy się kto wybudował krzywą wieżę w Toruniu, jak dawniej broniono miast i jaka przygoda spotkała króla w Toruniu.

Poznaliśmy tajemnice księżniczki Anny Wazówny, legendę o flisaku i żabach oraz o flisaku i żabach. Zwiedziliśmy Zamek Krzyżacki, Dom Mikołaja Kopernika, Łuk Cezara, Katedrę ś. Janów – miejsce chrztu Mikołaja Kopernika. Podczas spaceru po rynku Starego Miasta oglądaliśmy zabytkowe kamieniczki, ratusz, pomnik Mikołaja Kopernika, Dwór Artusa oraz piernikową aleje gwiazd. Przy słynnym toruńskim osiołku mogliśmy odpokutować swoje przewinienia siadając na jego metalowym grzbiecie z wystającą uprzężą. Mieliśmy również przyjemność odwiedzić Żywe Muzeum Piernika, gdzie każdy z nas w magiczny sposób przeniósł się do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej – poznawał wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Mogliśmy poznać tradycję wypieku toruńskiego piernika, historię miasta, średniowieczną kulturę i język w niezwykłej atmosferze i z humorem! Do roboty goniono wszystkich bez wyjątku, czy to małych, czy dużych. Poznawanie historii i tradycji w tym Muzeum to radość dla zwiedzających w każdym wieku.

Po takiej uczcie dla duszy musieliśmy pokrzepić nasze ciała podczas obiadu w restauracji mieszczącej się w piwnicach średniowiecznej budowli.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Planetarium. Jest to miejsce, w którym, dzięki specjalnej aparaturze, wyświetlane są popularne pokazy astronomiczne opowiadające o wielkości i budowie Wszechświata, opisujące najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżające tajemnice planet i galaktyk. Sercem sali Planetarium jest projektor gwiazd RFP II niemieckiej firmy Zeiss, który służy do wiernego odtwarzania wyglądu nieba z dowolnej chwili i dowolnego miejsca na Ziemi. Niezwykłe, przestrzenne obrazy tworzone są przez animacje video wyświetlane z projektorów. Pokrywają one ruchomym obrazem całą kopułę ponad naszymi głowami . Siedząc wygodnie w fotelach oglądamy seanse.

Z Planetarium przeszliśmy do sąsiedniego budynku, gdzie mieści się Wystawa Geodium poświęcona Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób mogliśmy przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc. Wokół globusa znajdują się interaktywne urządzenia, dzięki którym można samodzielnie eksperymentować, włączając odpowiednie przyciski. Na wystawie są też 2 stanowiska z kolekcją skał i minerałów. Cztery narożniki sali Geodium to plastyczne instalacje pokazujące, jak na przestrzeni dziejów zmieniała się nasza planeta. Zobaczyliśmy tam wybuchający wulkan, ocean będący kolebką życia, monumentalny lodowiec z zorzami polarnymi, czy wreszcie makietę cywilizacji człowieka. Z wypiekami na twarzach opuszczaliśmy to niesamowite miejsce.

Ilość atrakcji i różnorodność wrażeń spowodowała, że nie wiadomo kiedy zakończyła się nasza przygoda w Toruniu. Już nie możemy się doczekać kolejnej wyprawy.

Kierownik wyprawy – Elżbieta Chaber

smart

W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do programu : Szkolny Klub Ekologa. W ramach tego programu działa Koło ekologiczne, którego członkami są uczniowie kl.5 a opiekunem jest p. Elżbieta Chaber. Pierwszym zadaniem zrealizowanym przez eko-klubowiczów było przygotowanie dla społeczności szkolnej przedstawienia pod tytułem : „ Sprawa dla ekologa, hasło dnia – myślę, więc nie śmiecę”. Młodzi eko-aktorzy po raz kolejny przypomnieli widzom jak długo rozkładają się poszczególne rodzaje odpadów, wytłumaczyli na czym polega recykling oraz pokazali , co należy zrobić, aby nasza planeta była „szczęśliwsza”. Mamy nadzieję, że przesłanie tego występu pozostanie w pamięci widzów.

Opiekun Szkolnego Koła Ekologów