listopad 2021

Dzienne Archiwa: 9 listopada 2021

DZIEŃ MARCHEWKI

Dziś jest dzień wyjątkowy, bo zupełnie marchewkowy.

Pomarańczowe stroje mamy i do zabawy razem zapraszamy.

W oddziale przedszkolnym dzieci świętowały ,,Dzień Marchewki”. W tym dniu wszyscy przyszli ubrani w odcieniach koloru pomarańczowego. Na głowach pojawiły się marchewkowe opaski.

Był to bardzo zdrowy dzień. W ten sposób dzieci są uczone i wdrażane do prozdrowotnych nawyków. Przedszkolaki uczestniczyły w konkursach, bawiły się i tańczyły przy skocznych piosenkach o marchewkach. Chrupały świeżą marchewkę i piły samodzielnie wyciskany marchewkowo- jabłkowy sok. Na boisku szkolnym szukały marchewek, które zostawił Królik Szaruś.

,, Dzień Marchewki” dostarczył wszystkim przedszkolakom miłych, zdrowych wrażeń i przeżyć.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Minął właśnie październik i minęły obchody święta biblioteki w naszej szkole. Już pod koniec września pomieszczenie biblioteczne zostało udekorowane kolorowymi balonami i proporczykami, a na korytarzach pojawiły się cytaty o książkach. Na gazetce bibliotecznej znalazły się plakaty i informacje o planowanych konkursach.

Obchody rozpoczęły się już 29 września i przebiegały następująco:

1. W Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania biblioteka zawitała do oddziału przedszkolnego i klas 1 – 3 z fragmentami ulubionych lektur. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali o ,,Pięciopsiaczkach”, ,,Niesamowitych przygodach dziesięciu skarpetek” czy losach wojennych ,,Dziadka i niedźwiadka”.

2. 15 października okazji Dnia Mycia Rąk oraz Dnia Owoców i Warzyw dzieci z oddziału przedszkolnego wysłuchały lektury M. Strzałkowskiej ,,Na zdrowie”, dzięki której przypomniały sobie zasady higieny i korzyści z jedzenia owoców i warzyw.

3. 19 października 3 trzyosobowe drużyny z klas 4 – 6, wzięły udział w konkursie ,,Galimatias z tytułami, czyli co uczeń chciał wypożyczyć”. Uczniowie mogli wykazać się w nim znajomością tytułów i autorów książek dla dzieci i młodzieży oraz lektur.

4. Młodsze dzieci z klas ,,0”-3 zaprezentowały swoje umiejętności plastyczne w konkursie ,,Mój ulubiony bohater książkowy” Napłynęło 13 prac z oddziału przedszkolnego i 9 z klas I-III. Wszystkie prace zostały ocenione i nagrodzone.

5. Biblioteka zaproponowała również konkurs fotograficzny dla klas IV-VIII „ Z książką mi do twarzy- przyłapani na czytaniu” polegający na wykonaniu zdjęcia z książka w ciekawym lub nietypowym otoczeniu. Niestety żaden uczeń nie nadesłał pracy konkursowej.

6. Ostatnim elementem zamykającym obchody będzie rozdanie nagród uczestnikom.

Wielki rwetest mamy dzisiaj,„Ananaski” kapustę kiszą”.

Jesień w przedszkolu to tematyka związana nie tylko ze zjawiskami pogodowymi, ale przede wszystkim warzywa i owoce,, skarbnica witamin” zbierane z naszych sadów i pól. Jednym ze sposobów przechowywania warzyw w czasie zimy jest ich kiszenie.

03.XI dzieci z oddziału przedszkolnego brały udział w kiszeniu kapusty. Przedszkolaki miały okazję poznać kapustę wszystkimi zmysłami. Następnie zabrały się do jej kiszenia. Nie zapomniały też o zasadach higieny i bezpieczeństwa podczas wykonywania kolejnych czynności.

Pani wychowawczyni poszatkowała kapustę. Przedszkolaki dowiedziały się, że kiszona kapusta i sok z niej, zawiera dużo witamin i minerałów, które są niezbędne, by nasz organizm dobrze funkcjonował. Z wielka wprawą dzieci tarły marchewkę. Następnie poszatkowaną kapustę i marchew wrzucały do przygotowanego słoika, każdą warstwę posypując solą. Dzieci dokładnie ugniatały warzywa drewnianą pałką, aż puściły sok.

Wreszcie słój został zakręcony. Przedszkolaki będą obserwowały proces fermentacji. Wszyscy nie możemy się doczekać, aż spróbujemy, jak smakuje nasza kiszona kapusta. Każde dziecko wie, że kapusta kiszona to samo zdrowie.