wrzesień 2022

Dzienne Archiwa: 28 września 2022

Pierwszy dzień jesieni w tym roku dla klasy III i IV był wyjątkowy, ponieważ obie klasy z wychowawcami p. E. Skrzypczyńską i p. E. Chaber wybrały się na tajemniczą wyprawę po okolicach szkoły (nasza mała ojczyzna Kaski).
Harcerz z Teresina p. Marek Pietrasik przygotował dla grupy gry i zabawy w terenie. Była to wspaniała lekcja przyrody w terenie przy użyciu mapy i kompasu, podczas której dużo się nauczyliśmy oraz dobrze bawiliśmy. Utrwaliliśmy kierunki świata, uczyliśmy się jak pracować z mapą i kompasem, wyznaczaliśmy azymut. Po drodze w określonych miejscach wykonywaliśmy różne zadania. Tej wspaniałej wyprawie towarzyszyła piękna jesienna pogoda, a tematem przewodnim był „Kosmos”. Dzieci bawiły się świetnie. Wyprawę zakończyliśmy na terenie Gminnej Biblioteki Publicznej, gdzie oczekiwało ognisko, na którym dzieci piekły smaczne kiełbaski.
Dziękujemy harcerzowi P. Markowi Pietrasik z Teresina za przygotowanie wyprawy. Rodzicom p. D. Wojtasik, p. M. Marzęda , p. M. i p. J. Nowak oraz p. Z. Kuziela a także innym rodzicom za pomoc w zorganizowaniu tej wspaniałej wyprawy.
trasa naszej wycieczki
W Szkole Podstawowej w Kaskach w tym roku szkolnym będzie realizowana innowacja pedagogiczna pod hasłem – Język obcy nie musi być obcy – ekologia po angielsku.
W dzisiejszym świecie znajomość języków obcych, zwłaszcza języka angielskiego jest rzeczą niezwykle ważną. Globalizacja i otwarcie na świat jakie umożliwiają Internet, portale społecznościowe oraz inne środki masowego przekazu narzucają nam potrzebę płynnego posługiwania się językiem angielskim. Jego znajomość daje większe możliwości szukania interesujących informacji, poznawania ciekawych ludzi i poszerzania swojej wiedzy, dlatego bardzo ważne jest zachęcanie uczniów do posługiwania się nim w realnych sytuacjach, w których będą mogli kształcić i rozwijać swoje umiejętności.
Doskonałą okazją do inauguracji tego przedsięwzięcia był udział w warsztatach językowych, organizowanych w ramach projektu „Euroweek – szkoła liderów” w dolnośląskim Międzygórzu . W dniach 15-19 września 2022 r., uczniowie klasy 8, pod opieką P. Ewy Wysockiej oraz P. Elżbiety Chaber, mieli możliwość w pięknych okolicznościach przyrody, w przyjazny sposób szlifować warsztat języka angielskiego, uczyć się liderowania, pracy w grupie i współzawodnictwa, publicznego występowania oraz mieli możliwość zabłyśnięcia w różnego rodzaju pokazach.
Warsztaty były prowadzone przez wolontariuszy z różnych stron świata m.in. z: Albanii, Azerbejdżanu, Egiptu, Pakistanu, Peru, Łotwy, Etiopii, Włoch oraz Filipin, w wyniku czego głównym językiem komunikacji stał się angielski. Wolontariusze prowadzili także prezentacje swoich krajów, dając w ten sposób możliwość poznania ich kultury oraz tradycji. Uczestnicy warsztatów poznawali problemy współczesnego świata – również z zakresu ekologii i mogli odnieść się do sytuacji w naszym kraju.
W trakcie wyjazdu nie zabrakło także czasu na integrację oraz poznanie rówieśników z innych części Polski. Utworzyły się nowe przyjaźnie, a więzi w klasie znacznie się zacieśniły. Gdy nadszedł moment pożegnania, niejedna łza oznajmiła tęsknotę i niejedno serce rwało się, by pozostać tam na chociaż jeden dzień dłużej.