maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

   ,, Kto czyta książki, żyje podwójnie”

                                     Umberto Eco  

Za drzwiami….szkolnej biblioteki- wywiad z Panią Marią Kopaszewską

       Maj jest Miesiącem Książki, Biblioteki i Czytelnika. Jest wyjątkowo aktywnym okresem w działaniach promujących czytelnictwo. Uczniowie klasy III w ramach realizacji tematów z cyklu,, Z książką za pan brat” przeprowadzili wywiad z Panią Marią Kopaszewską – bibliotekarką szkolną.

Na początku wywiadu, p. Marysia stwierdziła, że biblioteka jest ważna i potrzebna. Nasza biblioteka szkolna jest bardzo dobrze wyposażona. Jest w niej dużo nowości. Dział lektur też jest dobrze wyposażony.

Następnie uczniowie zadawali Pani bibliotekarce pytania.

 

Jak długo pracuje Pani w bibliotece szkolnej?

W bibliotece szkolnej pracuję już 18 lat.

Co najbardziej lubi Pani w tej pracy?

Najbardziej lubię jak przychodzą czytelnicy i są zainteresowani czytaniem książek. Lubię im coś polecić, doradzić.

A co jest najtrudniejsze?

Nie ma trudnych rzeczy w pracy w bibliotece. Teraz trochę trudniej się pracuje ze względu na stan epidemiologiczny. Praca w bibliotece jest bardzo przyjemne.

Jakie cechy według Pani powinna mieć osoba, która chciałaby pracować w bibliotece?

Musi się oznaczać dużą empatią i lubić dzieci. Trzeba mieć dużo cierpliwości i poczucie humoru.

 Czy zawsze chciała Pani pracować w bibliotece?

Nie. Raczej to biblioteka myślała o mnie. Kiedy zaczynałam swoją pracę,  bardzo chciałam pracować w klasach 1-3. Jednak tak się złożyło, że moja pierwsza praca, to była praca w bibliotece. Następnie długo pracowałam w klasach 1-3. Po latach znowu wróciłam do biblioteki, z czego się bardzo cieszę.

Jakie należy mieć wykształceni, żeby pracować w szkolnej bibliotece?

Każdy nauczyciel bibliotekarz musi posiadać wyższe wykształcenie.

Mówi się, że dzieci coraz mniej czytają. Czy to prawda?

Myślę, że uczniowie czytają tak jak kiedyś. Zawsze tak było, że jedne dzieci czytają więcej, drugie mniej. Macie duży wybór i zawsze coś ciekawego znajdzie się dla was.

Jak zachęca pani uczniów do czytania książek?

Z czytania są same korzyści. Zachęcam was poprzez coroczne akcje kiermaszowe. Nie ma minusów z czytania książek. Są same plusy. Rozwijacie wyobraźnię, możecie się wielu ciekawych rzeczy dowiedzieć. Będziecie popełniali mnie błędów, bo opatrzycie się z pisownią wyrazów. Poza tym możecie się przenieść w fantastyczny świat.

Jakie książki najchętniej czytają uczniowie?

Uczniowie lubią czytać książki o zwierzętach, historyczne, przyrodnicze. Starsi lubią czytać fantastykę. Dziewczęta lubią książki o księżniczkach i przygodowe. Chłopcy sięgają po książki o ulubionych piłkarzach.

Czym interesuje się Pani prywatnie?

Mam dużo zainteresowań. Lubię czytać książki, robić na drutach, pracować w ogródku i lubię spacerować po lasach wokół swojego domu.

Jaką była Pani uczennicą?

Mam wszystkie nagrody ze szkoły podstawowej, dlatego myślę, że chyba źle się nie uczyłam.

Jakie książki Pani najbardziej lubi , może ma Pani jakąś ulubioną?

Lubię czytać książki autorami, tzn. jeżeli spodoba mi się książka danego autora, staram się przeczytać wszystko to, co napisał. Czytam książki bardzo różne, obyczajowe, biograficzne, felietony. Lubię książki humorystyczne.

Jaką książkę ze swojego dzieciństwa wspomina Pani najlepiej?

Będąc w waszym wieku czytałam w ,, W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Czytałam ją i płakałam, że Nel umrze Stasiowi na rękach. Bardzo przeżywałam ich przygody.

Z jakim bohaterem literacki utożsamiała się Pani w dzieciństwie?

W nagrodę otrzymałam książkę,, Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”. Można ją porównać do dzisiejszego Mikołajka. W moim sąsiedztwie mieszkało wielu chłopców, z którymi się bawiłam. Razem z nimi chodziłam po drzewach. Dlatego najbardziej utożsamiam się właśnie z Markiem.

Wywiad przeprowadzili uczniowie klasy III, wraz z wychowawcą p. M. Kalużną