luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

„Ekologiczni sąsiedzi- przygoda z Feniksem”

Od grudnia 2016r. ZS. im. Orła Białego nawiązał współpracę z zakładem Feniks-Recykling poprzez realizację projektu edukacyjnego pod nazwą ,,Ekologiczni sąsiedzi- przygoda z Feniksem”. Celem tego projektu jest szerzenie wśród dzieci z kl.I-VI wiedzy o ochronie środowiska poprzez cykl zajęć i zadań do wykonania w okresie od grudnia 2016 do końca maja 2017.
W tym czasie uczniowie co miesiąc wykonują konkretne zadania, gromadzą punkty aby w czerwcu można było wyłonić zwycięską grupę, która otrzyma nagrodę w postaci dofinansowania wycieczki edukacyjnej.
Opiekunem projektu z ramienia zakładu Feniks jest p. Anna Kryńska, a ze strony szkoły p. Elżbieta Chaber.
Nasza współpraca rozpoczęła się od wycieczki uczniów kl. I- VI do Zakładu Niszczenia Odpadów w Kaskach przy ul. Królewskiej 69. Podczas zwiedzania Feniksa dzieci wysłuchały informacji o recyklingu i selektywnej zbiórce odpadów, następnie ,,na żywo” oglądały proces niszczenia chipsów i batoników oraz przerabiania ich na granulat. Niewątpliwie było to dla nich ciekawe doświadczenie.
Następnie odbył się ,,powycieczkowy” sprawdzian wiedzy, uczniowie rozwiązywali test jednokrotnego wyboru. Pytania dotyczyły recyklingu i ochrony środowiska. Średni procentowy wynik klasy decydował o ilości punktów przyznawanych klasie.
Kolejnym zadaniem było wykonanie szopki ekologicznej. Na ten konkurs z klas I-VI wpłynęło 13 prac.
Fundatorem nagród był prezes firmy pan Andrzej Kopeć.

W styczniu ogłosiliśmy akcję ,,Dokarmiamy ptaki zimą” -budowanie karmników, fotografowanie. Super punkty zdobyła klasa I, która wykonała ,,ptasią stołówkę” .
Zakończeniem tego działania będzie wykonanie wielkoformatowych prac plastycznych techniką kolażu dotyczących życia zwierząt w okresie zimy.
Zadania wyznaczone na luty, ze względu na dużą absencję uczniów, zostały przeniesione na marzec.
Ponadto w trakcie trwania całego projektu przebiega zbiórka makulatury i zużytych baterii.

Bardzo dziękujemy firmie za wykonanie tablicy do zapisywania konkursowej punktacji.

E.Chaber