luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

20 października 2021 roku uczniowie klas IV-VIII wyruszyli na wycieczkę do miasta wielkiego polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika. W programie znalazło się zwiedzanie Starówki, podczas którego dowiedzieliśmy się kto wybudował krzywą wieżę w Toruniu, jak dawniej broniono miast i jaka przygoda spotkała króla w Toruniu.

Poznaliśmy tajemnice księżniczki Anny Wazówny, legendę o flisaku i żabach oraz o flisaku i żabach. Zwiedziliśmy Zamek Krzyżacki, Dom Mikołaja Kopernika, Łuk Cezara, Katedrę ś. Janów – miejsce chrztu Mikołaja Kopernika. Podczas spaceru po rynku Starego Miasta oglądaliśmy zabytkowe kamieniczki, ratusz, pomnik Mikołaja Kopernika, Dwór Artusa oraz piernikową aleje gwiazd. Przy słynnym toruńskim osiołku mogliśmy odpokutować swoje przewinienia siadając na jego metalowym grzbiecie z wystającą uprzężą. Mieliśmy również przyjemność odwiedzić Żywe Muzeum Piernika, gdzie każdy z nas w magiczny sposób przeniósł się do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej – poznawał wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Mogliśmy poznać tradycję wypieku toruńskiego piernika, historię miasta, średniowieczną kulturę i język w niezwykłej atmosferze i z humorem! Do roboty goniono wszystkich bez wyjątku, czy to małych, czy dużych. Poznawanie historii i tradycji w tym Muzeum to radość dla zwiedzających w każdym wieku.

Po takiej uczcie dla duszy musieliśmy pokrzepić nasze ciała podczas obiadu w restauracji mieszczącej się w piwnicach średniowiecznej budowli.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Planetarium. Jest to miejsce, w którym, dzięki specjalnej aparaturze, wyświetlane są popularne pokazy astronomiczne opowiadające o wielkości i budowie Wszechświata, opisujące najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżające tajemnice planet i galaktyk. Sercem sali Planetarium jest projektor gwiazd RFP II niemieckiej firmy Zeiss, który służy do wiernego odtwarzania wyglądu nieba z dowolnej chwili i dowolnego miejsca na Ziemi. Niezwykłe, przestrzenne obrazy tworzone są przez animacje video wyświetlane z projektorów. Pokrywają one ruchomym obrazem całą kopułę ponad naszymi głowami . Siedząc wygodnie w fotelach oglądamy seanse.

Z Planetarium przeszliśmy do sąsiedniego budynku, gdzie mieści się Wystawa Geodium poświęcona Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób mogliśmy przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc. Wokół globusa znajdują się interaktywne urządzenia, dzięki którym można samodzielnie eksperymentować, włączając odpowiednie przyciski. Na wystawie są też 2 stanowiska z kolekcją skał i minerałów. Cztery narożniki sali Geodium to plastyczne instalacje pokazujące, jak na przestrzeni dziejów zmieniała się nasza planeta. Zobaczyliśmy tam wybuchający wulkan, ocean będący kolebką życia, monumentalny lodowiec z zorzami polarnymi, czy wreszcie makietę cywilizacji człowieka. Z wypiekami na twarzach opuszczaliśmy to niesamowite miejsce.

Ilość atrakcji i różnorodność wrażeń spowodowała, że nie wiadomo kiedy zakończyła się nasza przygoda w Toruniu. Już nie możemy się doczekać kolejnej wyprawy.

Kierownik wyprawy – Elżbieta Chaber

smart